Uçak Yolculuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Uçak yolculuğunun bu kadar güvenli olmasında şüphesiz birçok önemli detay bulunuyor. Bu yazımızda sizlere uçak yolculuğu hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsedeceğiz. Uçaklarla ilgili az bilinen gerçekleri açıklayacağımız yazımız, uçaklara olan hayranlığınızı artıracak gerçekten.

Uçak Yolculuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Uçak Yolculuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Teknolojinin gelişmesi ile beraber günümüzde birçok insanın seyahatte ilk tercihi uçaklar olmaktadır. Güvenli ve hızlı olmasının yanı sıra eğlenceli ve konforlu olması da uçak yolculuğunu çok cazip bir hale getiriyor. Aynı zamanda artık daha uygun maliyetli olması, uçak yolculuğunu adeta rakipsiz kılıyor.

Uçak yolculuğunun bu kadar güvenli olmasında şüphesiz birçok önemli detay bulunuyor. Bu yazımızda sizlere uçak yolculuğu hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsedeceğiz. Uçaklarla ilgili az bilinen gerçekleri açıklayacağımız yazımız, uçaklara olan hayranlığınızı artıracak gerçekten. Bundan sonra uçapa binerken daha dikkatli ve bilinçli olacaksınız. Uçaklar hakkında bilmediğiniz bilgileri derlediğimiz listemize havalandırma sistemi ile başlayalım.

  1. Uçakların Havalandırma Sistemi

Uçakların havalandırma sistemi, arabalardaki veya evlerdeki klimalardan çok farklı bir prensip ile çalışır. Yaklaşık 30 bin feet yükseklikte uçan uçaklar, dışarıdan alınan havanın şartlandırılarak kabin içine üflenmesini sağlarlar. Uçakların içindeki havanın temizlenmesi için amaliyethanelerin iklimlendirme sisteminde bulunan hava filtreleri kullanılır. Yani, uçakta soluduğunuz hava gerçekten de dünyanın en temiz havasından biri.

  1. Pilotların Yemeği

Uçaklarda en sevdiğimiz şeylerden biridir ikramlar. Özellikle uzun yolculuklarda servis edilen yemeklere kimse hayır diyemez. Fakat, pilotların yolculardan farklı yemekler yediğini biliyor muydunuz? Bunun sebebi ise çok basit, pilotların olası zehirlenmelerinin önüne geçmek. Hatta, kokpitteki pilotların her birine farklı yemekler servis edilir bu riski azaltmak için. Bu da uçak yolculuğu hakkında az bilinen gerçeklerden biri.

  1. Türbülans Uçak Düşürür mü?

Uçak denilince akla ilk gelen kavramlardan biridir türbülans. Tanımı çoğu yerde yanlış yapılan ve birçok insanın korkusu haline gelen türbülans, sanılanın aksine uçağı doğrudan düşürmez. Nasıl ki, araba ile seyahat ederken taşlı, topraklı bir yola girersiniz, uçakta düzensiz hava akımının olduğu bir rotaya girdiği zaman arabanın sarsılması gibi sarsılmaya başlar, hepsi bu. Pilotlar, en zorlu hava şartlarında uçak kullanabilecek şekilde eğitildiğinden türbülansı da kolaylıkla atlatabilirler.

  1. Pencerelerdeki Delikler

Uçak yolculuğuna herkes pencere kenarına oturmak ister muhteşem manzaralara tanıklık etmek için. Siz de eğer pencere kenarına oturarak seyahat ettiyseniz, pencerelerdeki ufak delikleri görmüşssünüzdür. Peki bunların ne işe yaradığını hiç düşündünüz mü? Alsında hayati bir önemi var bu deliklerin. Uçak pencerelerindeki katmanlar arasında basıncı dengeleme görevi görür bu ufak delik. Aynı zamanda cam üzerinde biriken nemin tahliyesine yarar. Böylelikle, uçak camlarında buğulanma olmaz.

  1. Uçakta İçilen İçecekler

Hepimiz, uçaklarda bize verilen içeceklerin bir benzerini normal hayatta içemediğimizi biliriz. Çünkü uçaktaki içecekler gerçekten de  çok lezzetli gelir bize. Bu durum, sadece kaliteli ve doğal bir içecek olmasından kaynaklanmaz.Uçak yolculuğu hakkında bilmeniz gerekenlerden biri de budur; uçak yükseldikçe azalan basınç, içeceklerin içindeki şekerin daha fazla açığa çıkmasına neden olur. Bu da, içeceklerinin tadının esktra güzel olmasını sağlar.

  1. Uçakların Havadayken Düşme İhtimali Çok Düşüktür

Havacılık tarihinde şimdiye kadar raporlanan kazaların birçoğu uçakların inişi ya da kalkışı sırasında gerçekleşmiştir. Hatta, havacılık tarihinin en ölümcül kazası (Tenerife faciası) iki uçağın pistte çarpışması ile meydana gelmiştir. Uçaklar ile merak edilen bilgilerden biri de budur; yani uçak korkusu biraz da psikolojik bir durum. Yoksa uçaklar oldukça güvenli ve sağlam yapılardır ve uçak kazası yaşanma ihtimali oldukça düşüktür. Uçaklara binerken içiniz rahat olabilir.