Apple'ın Yazılımına Sızan Hacker Para Cezasına Çarptırıldı

Avustralya'da apple firmasının bilgilerine sızarak çalışanların bilgilerini ifşa eden hacker mahkeme kararınca para cezasına çarptırıldı.Detaylar içerde...

Apple'ın Yazılımına Sızan Hacker Para Cezasına Çarptırıldı

Avustralyada 24 yaşında olan bir hacker Apple firmasını hackledi.Buna karşılık 24 yaşındaki genç mahkeme kararı ile para cezasına çarptırıldı.Medyada yayılan bilgilere göre hacker Apple şirketinde çalışanlarınınözel  bilgilerini ve kişisel bilgilerini hem de şirkete ait olan telefonlara ait yazılım bilgilerini çalarak Twitter ve GitHub platformunda paylaştı.

Mahkemenin Kararı

Abe Crannaford isimli hacker genç şirketin gizli verilerine ikinci kez yetkisiz erişim sağlar iken yakalandı.Genç Eden Yerel Mahkemesi tarafından para cezasına çarptırıldı.Mahkemenin hakimi Doug Dick Abe Crannaford'a hapis cezasının verilmesinin gerek olmadığını belirtti.Verilen karara göre Crannaford 3.400 dolar para cezasına ve toplamda 18 ay boyunca var olan aynı suç üzerinden bir suça karışmamış olmaması gerekmektedir.

Abe Crannaford şirkette çalışan kişilerin kişisel bilgilerini ele geçirerek Twitter ve Github platformunda firmsanın özel yazılım bilgilerine dair bağlantılar paylaştığı bilinmektedir.

Crannaford'un Avukatı Açıklama Yaptı

Crannafordun avukatı Ines Chiumento Apple şirketinin var olan güvenlik sorunlarını keşfeden ve rapor eden diğer insanlara ödül verme anlayışının olduğu için hackerlık yapan insanların bu tür saldırılara teşvik edebileceğini savundu.Buna karşın bu ödülün kaldırılmasını istedi.Mahkeme hakimi Dick'de bu şekil bir ödül sisteminin suça teşvik edebileceğini kabul ettiğini belirtmiş.Fakat mahkeme hakimi verilen cezayı bilgilere sızmasına değil,bilgileri medyaya sızdırması nedeni ile verildiğini belirtti.

Apple'ın yaptığı açıklamada ise daha önce 2017 ve 2018 yıllarında şirketin Avustralyadaki bir çocuk tarafından yine hacklenmişti.Apple yaptığı açıklamada hiçbir kullanıcı verisinin çalınmadığını veya sızdırılmadığını belirtti ve o genç serbest bırakıldı.