Çin’deki Radyo Teleskop Uzaylı Sinyali Arayacak

Yaklaşık bir yıl önce çinde kurulan radyo teleskobun uzaylılara ait sinyal arayacağı ortaya çıktı.Haberin detayları içerde...

Çin’deki Radyo Teleskop Uzaylı Sinyali Arayacak

Çin’deki Radyo Teleskop Uzaylı Sinyali Arayacak.Çin radyo teleskop projesiyle tekrar kendisini gösterdi.Kendi alanında Dünya'nin en büyüğü ünvanına sahip olan Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope (FAST) görevine başlamak için hazırlanıyor.

Uzaylı Sinyallerini Arayacak

Uzaydaki dalgaları dinleme görevi için yapılmış olan bu gözlem aracı,uzaydaki radyo frekans dalgalarını dinlemeye çalışacak.Bir bakıma, teleskobun dünya dışında yaşam olup olmadığını belirlemek için çalışacağı söyleniyor.

Buda uzaylıların olup olmadığına dair bir bilgi niteliğii haline gelmesi bekleniyor.Çünkü bilim insanları yıllardır bu soruya cevap aramaktadırlar.

Uzaydaki Tüm Sesleri Dinleyecek

Dünyanın birçok bölgesinde uzayda yer alan radyo dalgalarını takip etmek için istasyonlar kuruluyor. Bu istasyonların arasında en fazladikkat çeken ise FAST oldu. Yapımı 2011’de başlayıp 2016’da biten teleskobun çevresi ise 500 metre olarak öne çıkıyor.

Tepelerin arasındaki doğal bir çukura inşa edilen teleskop büyüklüğü ile kendisine hayran bırakıyor.

Devasa boyutta olan radyo teleskop için görev tarihi olarak önümüzdeki eylül ayı işaret ediliyor. Bu tarihle birlikte farklı yaşamların sinyalini aramaya başlayacak olan FAST, eğerki başarılı olursa uzaylılardan gelen sinyal ve radyo dalgalarını yakalamasıyla tarihe geçecek gibi gözüküyor.

Yıllar boyunca uzaydan gelecek olan farklı yaşamlara ait sesler merak ediliyor.Özellikle şu son yıllarda dünya dışında var olan canlılara ait çıkan haberler ile insanların merakları daha da katlanıyor.Eğer teleskop ses yakalamayı başarırsa insanlık tarihinde yeni bir sayfa açılabilir.Ve bu gözlem aracının en başarılı görevlerinden biri haline gelecek.