Dünyanın En Yüksek Binaları

Çünkü dünyanın en yüksek binalarından birine sahip olmak hem prestij hem de daha fazla turist demek. Bir ülkeye gittiğinizde eğer orada dünyanın en yüksek yapılarından biri olduğunu bilirseni muhakkak görmek ve ziyaret etmek istersiniz. Bu nedenle, dünyanın en uzun binalarına sahip olan ülkeler de bu durumu avantaja çevirerek girişleri ücretli yapabilmektedir.

Dünyanın En Yüksek Binaları
Dünyanın En Yüksek Binaları

Teknolojinin gelişmesi ile beraber özellikle son yıllarda dünyanın her yerinde çok yüksek binalar görmeye başladık. Hatta, bu durumun ülkeler arasında bir yarış halini aldığını söyleyebiliriz. Çünkü dünyanın en yüksek binalarından birine sahip olmak hem prestij hem de daha fazla turist demek. Bir ülkeye gittiğinizde eğer orada dünyanın en yüksek yapılarından biri olduğunu bilirseni muhakkak görmek ve ziyaret etmek istersiniz. Bu nedenle, dünyanın en uzun binalarına sahip olan ülkeler de bu durumu avantaja çevirerek girişleri ücretli yapabilmektedir. Biz de “dünyanın en uzun binaları nerede” sorusunu cevap vererek sizleri bilgilendirmek istedik. Listemizin ilk sırasında dünyanın en yüksek binası yer alıyor, sonrasında gelenler de gerçekten çok uzun. Yükseklik korkusu olanları şimdiden uyaralım.

  1. Burj Khalifa

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde yer alan bu bina, dünyanın en yüksek binası unvanını 2010 yılından beri elinde bulunduruyor. Toplamda 163 katı bulunan Burj Khalifa, Dubai için de önemli bir turizm kaynağı. İçinde birçok iş yeri bulunan binada alışveirş merkezleri, restoranlar, oteller, hatta bir cami bile mevcut. Binanın toplam uzunluğu ise 828 metre.

  1. Shanghai Tower

Çin’in en yüksek binasıolan bu yapı, dünyanın en yüksek binaları listesinde ikinci sırada kendine yer bulmuş durumda. Toplam uzunluğu 628 metre olan yapı toplamda 128 katlı. Çin’in en kalabalık ve hareketli şehirlerinden birinde bulunan bu binada çok sayıda ofis, alışveriş mağazası, bar vb gibi alanlar mevcut.

  1. Abraj Al Bait

Müslümanlar için kutsal bir şehir olan Mekke’deki bu yapı, bir otel olarak hizmet veriyor. Hac adayları için konaklama ve ibadet etme imkanı tanıyan bu yapının uzunluğu 601 metre. Toplamda 120 katlı olan ve dünyanın en iyi otellerinden biri olarak gösterilen  Abraj Al Bait, 2002 yılında hizmete girmiştir.

  1. Ping An Finance Center

Dünyanın en yüksek binaları listemizin dördüncü sırasında yine Çin’den bir yapı var. 2017 yılında hizmete giren ve toplam yüksekliği 599 metre olan bu bina, uluslararası düzeyde en büyük finans merkezlerinden biri konumunda. Toplamda 115 katlı olan bina, Çin’in ekonomisine de çok ciddi katkılar sağlıyor. İçinde ofislerin yanı sıra otel ve alışveriş merkezleri de bulunuyor.

  1. Lotte World Tower

Toplamda 554 metre yüksekliği bulunan bu bina, Güney Kore’nin başkenti Seul’da bulunuyor. Han Nehri’nin hemen kıyısına inşa edilen ve etrafında da irili ufaklı birçok yapı bulunan Lottw World Tower, muhteşem manzarası ile göz dolduruyor. Toplamda 123 katı bulunan bu yapı, dünyanın en yüksek yapıları içerisinde beşinci sırada yer alıyor.