Dünyanın En Meşhur Mutfakları

Her ülkenin ve kültürün kendine özgü bir yemek kültürü vardır. Türk mutfağı da birbirinden leziz yemekleri ile bütün dünya tarafından bilinmektedir. Fakat, Türk yemekleri kadar meşhur olan başka yemekler de vardır dünyanın dört bir yanında. Dünyanın en meşhur yemeklerinin pişirildiği mutfaklar hakkında size bilgiler vereceğiz şimdi.

Dünyanın En Meşhur Mutfakları
Dünyanın En Meşhur Mutfakları

Her ülkenin ve kültürün kendine özgü bir yemek kültürü vardır. Türk mutfağı da birbirinden leziz yemekleri ile bütün dünya tarafından bilinmektedir. Fakat, Türk yemekleri kadar meşhur olan başka yemekler de vardır dünyanın dört bir yanında. Dünyanın en meşhur yemeklerinin pişirildiği mutfaklar hakkında size bilgiler vereceğiz şimdi. Yemekte en iyi ülkeler arasında Avrupa, Asya, Afrika, Amerika; kısacası her dünyanın her yerinden lezzetler var. Dünyanın en iyi yemekleri içerisinde bazen bir tatlı, bazen de bir ana yemek, bazen de bir atıştırmalık olabilmektedir.  Şimdi, sizler için derlediğimiz ve yemekleri ile nam salmış ülke mutfaklarından bahsedelim.

  1. İtalya

Dünyanın en iyi mutfaklarından biri olan İtalya denilince aklımıza hemen pizza geliyor elbette. Yine basit bir yemek gibi görünse de spagetti de İtalya mutfağının meşhur lezzetlerinden biri. Tatlıları da oldukça meşhur olan İtalya’nın tiramisu, panna cotta gibi tatlıları meşhurdur.

  1. Japonya

Ülkemizde kısmen ilgi gören Japonya mutfağı, birçok kişi tarafından pek tercih edilmese de kendi başına bir kültürdür adeta. Aklımıza ilk olarak Sushi gelse de miso çorbası, onigiri, domburi, udon ve daha birçok yöresel lezzet, Japonya’yı dünyanın en bilinen mutfakları arasına koymamızı sağlıyor.

  1. Hindistan

Hindistan’da ineğe tapıldığını hemen herkes biliyordur. Bu nedenle, inek eti yemek ülkenin hemen her yerinde yasak. Bu durum da Hindistan’da sebze ve bakliyat ağırlıklı bir yemek kültürü oluşmasını sağlamış zamanla. Baharatları ve sosları da oldukça özgün olan Hint yemeklerinin birçoğunda pirinci görmek mümkün.

  1. Meksika

Meksika’nın belki de en iyi olduğu konulardan biri yemek. Dünyanın en lezzetli yemeklerinin çıktığı Meksika mutfağı denilince aklımıza ilk olarak bol acı geliyor, bir de fajita. Bizim gibi ete düşkün bir millet olan Meksikalıların ünlü yemekleri arasında, enchilada, burrito, taco gibi lezzetler sıralanabilir.

  1. Kore

Kendi özgü yemekleri ile dünyanın en popüler mutfakları arasında giren bir ülkedir Kore. Pirincin ve sebzenin bolca kullanıldığı Kore mutfağında bulgogi, galbi, dak kkochi gibi etkli yemekler de oldukça seviliyor.

  1. Yunanistan

Türkiye ile özdeşleşmiş birçok yemeği kendilerine mal etmeye çalışssalar da komşumuz Yunanistan’ın yemekleri de gerçekten çok lezizdir. Kebap ve döner dahil olmak üzere birçok yemeğin kendilerine ait olduğunu savunsalar da Yunan kültürüne özgü yemek çeşitleri de mevcuttur. Souvlaki kalamaki, garidomakaronada (karidesli makarna), feta me meli gibi yemekleri çok lezzetlidir.

  1. İsviçre

Yemek kültürü biraz karışık olsa da İsviçre de dünyanın en iyi lezzetlerinin bulunduğu bir mutfağa sahip. Yemekler biraz Alman, biraz İtalyan, biraz da Fransız olsa da ortaya çok güzel yemekler çıkıyor. Bu nedenle aklınıza sadece çikolata ve peynir gelmemeli. Cordon blue,             fondü ve raclette gibi lezzetler ön plana çıkıyor ülkede.