En Güzel 4 Kişilik Oyunlar

Kalabalık aileler ya da arkadaş gruplarında oynanabilecek 4 kişilik oyunlar bu listede.

En Güzel 4 Kişilik Oyunlar

Çocukların birlikte oyun oynarken en çok sorun yaşadıkları konu, herkesin adil görev aldığı oyun bulmaktır. Yaş dönemine göre değişkenlik gösteren benmerkezci tutumlar da birlikte oyun oynamayı zorlaştırmaktadır. Çocukların birlikte oyun oynaması onlara gelişimsel katkıda bulunurken,  sosyalleşmelerini de sağlayan bir öğretim aracıdır. Tüm bunlar değerlendirildiğinde ebeveynlere düşen en mühim görevlerden biri de çocukların birlikte oynayabileceği 4 kişilik oyunları bir araya getirmek ve buna bağlı olarak çocuğa oyun üretme konularında destek olmak, aile içinde 4 kişilik oyunlar oynamak için imkân yaratmaktır.

İstendiğinde ailecek istendiğinde akranlar arasında oynanabilecek,  oyunların listesini sizler için bir araya getirdik:

İşte evde oynanabilecek eğlenceli 4 kişilik oyunlar

Birbirini Tanıma Oyunu:

4 kişi ile oynanan bu oyunda kişilerin birbiri hakkında bilgi sahibi olmaması ya da bilgilerini önceden unutmuş olması gerekmektedir. Birbirinizi tanımak için hazırladığınız soruları bir kâğıda yazarak sırayla cevaplandırın.  Doğru cevaba en yakın tahmini yapan kişinin hanesine  + 1 puan ekleyerek skor belirleyebilirsiniz.

Tabu Oyunu:

Tabu oyununun oynanabilmesi için iki takım gerekmektedir. İki iki dağılım gösteren oyuncular ile kolaylıkla oynanabilecek tabu oyunu kelime haznesini geliştiren bir oyundur. Tabu kartlarını alarak ekip arkadaşına yasaklı kelimeleri kullanmadan anlatım yapıp doğru sonuca ulaştırabilen skor kazanır. Kartlar bitene kadar oyun devam eder ve son skor toplaması ile kazanan taraf belli olur.

İsim- Şehir - Hayvan Oyunu

Evde oynanabilecek ve herkesin çocukluğunda en az bir kere oynadığı harika bir oyundur.  En az 4 kişiyle oynandığında 4 kişilik bir oyun olarak keyif verici olan oyunda alfabeden yararlanılır. Bir kişi alfabeden harfleri sayarak dur denilene kadar devam eder, dur denildiğinde belirlenen harf ile ilgili isim şehir hayvan ve bitki bulunarak kâğıtlara yazılır. Süre bittiğinde skor hesaplaması yapılır. Cevap bulanlar her bölüm için 10 puan alırken cevabı olmayanların hanesine 0 yazılır.

Evde Karaoke:

Oldukça eğlenceli olan Karaoke oyunu 4 kişilik oyunlar içerisinde tercih edilebilir. Bu oyunu oynarken sözleri doğru bilmenize gerek yoktur.  Tamamen eğlence için oynanan bu oyun sayesinde çocuğunuzun özgüvenini arttırabilirsiniz.

karaoke çocuk

Tombala Oyunu:

Bir oyun klasiği olan tombala en az 4 kişiyle oynanabilen oldukça keyifli oyunlardan biridir.

Tombala da,  kart sistemi bulunmaktadır.  Bir torba içerisine konulan rakamlar çekilerek kart üzerinde ki sayılar doldurulmaya çalışılır. Sayı doldurma işlemini ilk tamamlayan birinci çinkoyu tamamlamış sayılır.  İstenen skorda oyun bitirilebilir.

Jenga Oyunu:

Tahta kuleleri dengede tutmaya çalışırken oldukça eğlenebileceğiniz Jenga oyununu 4 kişilik bir oyun olarak oynayabilirsiniz. Kuleyi devirmeden taşını çeken kazanır.

MentalUP Eğitici Zeka Oyunu

4-13 yaş arası çocukların zihinsel becerilerini geliştirmeyi hedefleyen MentalUP, aslında tek kişilik bir oyun ancak herkes kendine hesap açarak puanlarını karşılaştırabiliyor. Görsel, sözel ve sayısal zeka becerilerinin yanında kavramsallaştırma, akıl yürütme gibi becerilerin de gelişimi MentalUP’ın düzenli kullanımında çok kolay.

MentalUP’ı şimdi deneyin. 

Kulaktan Kulağa Oyunu:

Kulaktan kulağa oyunu ne kadar çok kişiyle oynanırsa o kadar keyifli olan bir oyundur.  Evde 4 kişi ile oynanabileceğiniz bu oyunda cümlenin baştan sona değişimine inanamayacaksınız.

 

Ben Kimim Oyunu:

Oynaması oldukça basit ancak oynarken sonsuz eğlence sunan oyunlardan biri ben kimim oyunudur. Oyunculardan birinin sırtına ünlü birini adı yazılır. Oyuncu bunu görmez. Diğer oyuncular ise kim olduğunu bilmek için soru soran oyuncuya evet hayır cevapları verir. Örneğin; Ben yazar mıyım? Diye sorduğunda evet ya da hayır diyen diğer oyuncuların yönlendirmesi ile kim olduğunu bulmaya çalışır eğer bulabilirse, hanesine skor yazılır.

Birlikte zaman geçirmek ve bu zamanı kaliteli hale getirmek için ihtiyacımız olan tek şey,  yaratıcı zihnimizdir evde bulduğunuz her hangi bir malzemeden oyun türetebilir hatta günlük ev işlerini ailecek oynanacak bir oyuna dönüştürebilirsiniz. Yaratıcı aklınızı kullanarak her an bir oyun içinde olmanız mümkündür.