Türksat Uydularının Fırlatılacağı Tarih Açıklandı

Türkiyenin her bölgesinde yaygınca kullanılan türksat'ın uyduları üretilmekteydi.Ulaştırma ve altyapı bakanı ise bu uyduların ne zaman fırlatılacağına dair tarih verdi.Detaylar içerde...

Türksat Uydularının Fırlatılacağı Tarih Açıklandı

Ulaştırma ve altyapı bakanımız Karaismailoğlu"Türksat uydularımız yakın tarihte uzaya gönderilecek" şeklinde açıklamada bulundu.Ve yapılan açıklamada Türksat Uydularının Fırlatılacağı Tarih Açıklandı.Türksat 5A,5B ve 6A uyduları 1'er yıl ara ile olmak üzere uzaya gönderilecek.Gönderecek şirket ise Elon Musk'ın şirketi olan SpaceX firması tarafından gönderilecek.

Bakan Gölbaşına Gitti

Ulaştırma ve altyapı bakanı Karaismailoğluuzaya fırlatılacak olan uyduların tarihleri hakkında açıklamada bulundu.'Cumhuriyetin yüzüncü yılında ülkemiz Türkiye,Dünya üzerinde haberleşme uydusu üretebilen ilk 10 ülke arasına girecek' şeklinde açıklamada bulunan Karaismailoğlu fırlatılacak üç uydu hakkında tarih bilgisi verdi.

Ulaştırma ve altyapı bakanımız Adil Karaismailoğlu Türksat firmasının Gölbaşı yerleşkesine giderek incelemelerde bulunup şuanki durum hakkında bilgiler topladı.

Ülkemiz Türkiye'nin uydu yayıncılığı sektöründe Avrupa,Afrika ve Asya ülkelerine hitap etmekte olan sektörde Türkiye'nin en önde gelen faktör ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken bakan Gölbaş'ındaki mühendislerden fırlatma tarihine ilişkin mühendislerden bilgiler topladı. 

Fırlatma Tarihleri Belirlendi

Bakan Gölbaşı'ndaki mühendislerden tarihlere ilişkin bilgiler aldı ve açıklamalarda bulundu.Ve yaptığı açıklamada "Türksat 5A uydusu eğer bir aksilik çıkmaz ise 2020 yılının son çeyreğinde uzaya gönderilecek.Türksat 5B haberleşme uydumuzsa 2021 yılının ikinci çeyreğinde gönderilecek.Türksat 6A ise 2022 ylınında uzaya gönderilecek.Türksat haberleşme uydularımız uzaya ulaştığında ses,data ve görüntü iletişimi ve diğer katma değerli hizmetlerimiz ilede Dünya'da söz sahibi ülkelerden biri olacağız.Ülkemiz Cumhuriyetin 100'üncü yılında Dünya üzerinde haberleşme uydusu üretebilen ilk on ülkenin arasında yerini alacak." şeklinde medyaya açıklamalarda bulundu.